Hihetetlen, de igaz

2012.04.18, 00:00 Kosárlabda
46 csapatot megelőzve az ASE kadet az alapszakasz bajnoka

Április 14-én és 15-én, hétvégén került megrendezésre Pakson a kadet bajnokság legjobb négy csapatának négyes tornája az Országos Főtábla III. fordulójának keretében. Ez az utolsó játékrész volt a bajnokságban és a résztvevők már az országos 8-as döntő kiemeltjeiként gyakorlatilag az alapszakasz döntőjét vívták. A végső sorrend döntött a kieséses döntő beosztásáról is, ki milyen ágra kerül, és ki kit kap a két selejtező csoport 8 csapata közül, akik a kiadó 4 helyért küzdöttek két négyes csoportban. Itt a 3-4. helyezetteknek véget ért a szezon.

A Paksra érkezők közül az eddigi eredmények alapján a Falco volt az esélyes, hiszen a szezon során már mindegyik csapatot legyőzte és öt korosztályos válogatottal, három volt kerettaggal, jó szerkezettel és szinte azonos képességű jó cseresorral rendelkezett, nem beszélve arról, hogy eddig minden mérkőzését megnyerte a bajnokságban, így egyetlen veretlen csapat volt. A másik favorit és trónkövetelő a Vasas csapata Budapestről, akik szintén rendelkeznek szinte tíz azonos szintű bevethető játékossal, és ha nincs is igazi centerük, de fizikálisan nagyon erősek, jól ugranak és agresszív, rős kosárlabdát játszanak.

A Viharsarki Farkasok hasonló szerkezetű és fazonú csapat, mint mi, két kiemelkedő játékossal és három-négy jóval kiegészülve. Békéscsabán az előző fordulóban szoros végjátékban kikaptunk és szerettünk volna visszavágni nekik a többi csapattal pedig jó mérkőzésen partiban lenni. Az előjelek szokás szerint nem voltak túl jók, a tornát megelőző héten sem tudtunk igazán csapatmunkát végezni, mert Sterczer Peti visszaesett a betegsége alatt egyáltalán nem edzett. Junior program miatt Papp Márk és Antóni Csanád egy edzésen vett részt, a húsvéti négynapos szünetet követően többen nem túl jó állapotban voltak, tanulmányi problémák miatt Fazekas Viktor hagyott ki fontos edzést csütörtökön, Miholics Bencének ismét fájt a térde, ami miatt a szezonban csak edzegetni tudott. A pénteki dobóedzésre jöttek csak át Szappanos Tomi és Szemes Misó mint általában. A dobóedzés 15. percében megsérült Antóni Csaszi keze, nem is folytatta az edzést. Szóval most is móka,kacagás volt az életünk, de abban bíztunk, hogy  az első mérkőzésen most a Farkasokon fog látszani a hosszú utazás és korán kelés, nem mintha nem kellett volna Paksra utazni Kunszentmiklósról, Szekszárdról vagy Bonyhádról a mieinknek.

A taktikai megbeszélésnél és a melegítésnél nem igazán látszott ki utazott többet, mert igencsak kábán és ólmosan mozogtunk. Ez volt jellemző az első félidei játékunkra is. Rosszul dobtunk (az első negyedben pl. 22/3) és 10:8 volt a javunkra. Azt sem tudtuk igazán kihasználni, hogy az ellenfél pont gyárosa Vágvölgyi Ákos a 3. percben 3. hibáját szedte össze és le kellett ülnie. (Nem sokat játszott végül, mert amikor visszajött újra faultolt, majd amikor ismét játszott 2 percet a harmadik negyedben belemenés, ill. támadó hiba miatt kipontozódott.)  A második negyed elején a 13. percben „elhúztunk” 16:10-re, de az ezután következő 6 percben 0:12 következett és nem csak rosszul támadtunk, de ellenfelünk többször támadó lepattanó után szerzett kosarakat. A 9. percben 16:22-nél kért idő alatti hangerő sem ébresztette fel igazán a csapatot szendergéséből, de arra jó volt, hogy feljöjjünk a félidő végére 20:22-re. A harmadik negyedben aztán sikerült jobban felpörögni. Főleg Vágvölgyi korai kipontozódását követően sikerült néhány indítás, megcsináltuk támadásban a feladatokat mindkét palánk alatt feljavult a lepattanózás  (végül a meccsen 32 védő és 15 támadót szedtünk ebből Csaszi 19-et plusz 7 szerzett labda, Papp Márk 9-et,Fazekas Viktor 11-t, Meixner Márk 5-t )és a harmadik negyedet 27:15-re hoztuk több pontot szerezve, mint az első félidőben. A negyedik negyedet is gond nélkül hoztuk és egy küzdelmes második félidei javuló játékkal nyertünk. Elértük kitűzött célunkat, sikerült a visszavágás.

Atomerőmű SE – Viharsarki Farkasok
63:51
(10:8, 10:14, 27:15, 16:14 )

ASE: Papp 23, Antóni 20/3, Fazekas Viktor 9, Sterczer 2, Meixner 1

cs.: Gombos 4, Szappanos 2,Miholics 2, Sánta

{morfeo 153}

A második mérkőzésen nagy presztízs csata volt, a Vasas agresszív játékával sok hibára késztette ellenfelét – rossz dobások, sok eladott labda – aki küzdött, de haloványabb volt, mint szokott lenni. Ehhez társult még a gyenge büntetőzés és így némi meglepetésre megérdemelt 67:56-os Vasas győzelem született és a Falco elvesztette veretlenségét.

Délután sem lehetett biztosra menni, mert a Békéscsaba megmutatta mire képes, a némileg fáradt Vasas ellen (nekik kellett duplázni és nem sok pihenőjük volt) végig egál szoros mérkőzésen a Vasas nyert 84:78-ra.

{morfeo 154}

Az utolsó esti mérkőzésre úgy készültünk, hogy lehetőleg szoros jó derbit játszunk.

Ez így is lett. A második negyed 16. percéig folyamatosan vezetett néhány ponttal ellenfelünk, de az utolsó két és fél perc 8:0-ás eredményével a félidőben már mi vezettünk 36:32-re. Jól játszottunk és érződött van itt keresnivalónk.(Sajnos Papp Márk dobókeze megsérült, de összeszorított fogakkal jegelve és összedrótozva tovább játszott és még 18 pontot szerzett!!!) Ettől fogva nálunk volt az előny, és ha kicsivel is, de mindig mi vezettünk. A 36. percnél 53:52-es vezetésünknél végre zóna ellen is megcsináltuk, amit kellett és a labda eldobálása helyett jól törtünk be, folyamatosan dobhattuk a büntetőket (Papp M. 10/9!) és jó védekezésünknek is köszönhetően 11:0-s három és fél percet produkáltunk. Az utolsó percre fordulva 64:52-re vezettünk, már csak a győzelmünk aránya volt kétséges, bár két triplával (összesen 10-t dobtak) még ellenfelünk 65:58-ra kozmetikázta az eredményt. Ezzel egy újabb meglepetés eredmény és nem várt győzelem született meg, igaz már- már erőn felül. Így a szombathelyi csapat elszenvedte második vereségét is és másnap a két győzelemmel és vereséggel állók mérkőzésén dőlt el az, hogy az 1. és 3. hely kié lesz majd.

Atomerőmű SE – Falco
65:58
( 20:22, 16:10, 14:15, 15:11 )

ASE: Papp 32 , Antóni 18/9 , Fazekas 6,Sterczer 5/3, Meixner 2

cs.: Szappanos 2, Villányi, Gombos, Miholics

{morfeo 155}

Vasárnap az első mérkőzésen a Viharsarki Farkasok jelezték számítani kell velük. A jó mérkőzésen a Falco győzelme nem forgott veszélyben, bár a 37. percben csak 71:69 volt az eredmény a végig vezető Falco javára, de végül 80:70 arányban győztek. Így a Falco a 3. a Békéscsaba a 4. helyen zárta az alapszakaszt a döntő előtt.

{morfeo 156}

A mi mérkőzésünkön a Vasas ellen nem lehettek vérmes reményeink. Az első nap sokat kivett a csapatból és sérülések is akadtak, de abban maradtunk, amíg szoros az állás és van némi esély próbálunk tapadni, ha nem akkor azok is több lehetőséget kapnak, akik eddig keveset játszottak. Számítottunk rá, hogy erőteljes mérkőzés lesz, letámadással fűszerezve.

Nem estek egymásnak a csapatok, de kemény első negyedet láthattak a nézők. Fej-fej mellett váltott vezetéssel és 21:21-es első negyeddel. A második negyed elején elhúztunk 29:24-re, de a 16. percre egyenlített ellenfelünk 29:29-re. Ennek ellenére folyamatosan reklamáltak és technikait kapott az edzőjük, amit nem értékesítettünk, majd egy perc múlva újra nálunk volt az előny 34:29, de újra fordult a kocka 6:14 oda az utolsó három percben, és 40:43–mal meg lehettünk elégedve. Főleg úgy, hogy mi is faultproblémák elé kezdtünk nézn,i Papp Márk három falttal Sterczer néggyel rendelkezett a félidőre. Cseréink nem igazán sikerültek, így a kezdő ötös kezdte a harmadik negyedet és egy perc alatt kipontozódott Sterczer Peti. A 23. percben mi is megkaptuk a jogos technikai hibánkat reklamálásért, amikor úgy éreztük főleg a mi kárunkra tévednek a sporik. A nagy küzdelemben a 27. percig így is jól tartottuk magunkat a megkapott letámadást is sikerült néhányszor ziccerrel megverni, 56:59, de fokozatosan kezdtünk fáradni és egy újabb rossz sorozat következett 3:9 és így 59:68 –cal zárult a negyed. Úgy beszéltük meg, ha 3 perc alatt nem tudunk visszajönni, akkor cserélünk, mindenki játsszon aki eddig keveset volt pályán. A 34. percben 63:73-nál úgy tűnt végleg eldőlt a mérkőzés, és elkezdtünk cserélni. Jött Villányi Matyi, aki addig nem sok vizet zavart és Sánta Bálint, aki egy éve kosarazik magas ember poszton, Viktor helyett. Nem estünk vissza, sőt mintha megmozdult volna valami. Jól védekezve Bálint kiharcolt egy támadó hibát és 67:75-nél úgy éreztem próbáljunk meg egy utolsó rohamot, visszakerült Fazekas Viktor rövid pihenőt követve és ekkor váratlan dolog történt. Jól védekezve Papp Márk két-két triplájával és duplájával a 39. percre 77:77 állt a táblán. Ahogy jöttünk fel annyira villanyozódott fel a csapat, eltűnt a fáradság és egy fokozattal feljebb kapcsolt mindenki. Nem volt elveszett labda, egyre jobban felpörögtünk, míg ellenfelünk inkább lebénult, hogy a már zsebben érzett győzelem veszélybe került. Annyira sikerült elkapni a fonalat, hogy a hatékony védekezésünk (pedig ellenfelünk is küzdött igyekezett ütközött, letámadt) továbbra is tartott, miénk lettek a lepattanók és Antóni hárompontosával már mi vezettünk 80:77-re. A visszatámadásnál faultoltunk, de kimarad mindkét Vasas büntető és a lepattanó a miénk lett. Felvittük a labdát és Villányi Matyi, aki addig nem volt igazán játékban betört az alapvonalon és két védővel a nyakán (szerintem nem is látta a gyűrűt) feltette a labdát. Kosár jó, és a fault miatt plusz egy büntető. Igaz ez kimaradt, de 1.10-zel a vége előtt, öt pontos ASE vezetés ebben a helyzetben nekünk már jelentős előnynek számított. Újabb kivédekezett támadás és érkeztek a taktikai faultok, hogy ne menjen az idő, de hatból csak három ment be.  Ellenfelünk támadásaiból képtelen volt betalálni 85:77-nél már csak fél perc volt hátra. Aztán elszabadultak némileg az indulatok. Villányi Matyit lökték fel hátulról két kézzel falt gyanánt, amikor megverte labdavezetéssel a presszelő védőt és ezt már nem is sportszerűtlennek fújták, hanem kiállítás járt érte. Matyi is felpattant, mi volt ez öreg, de érkezett még egy Vasas játékos is vehemens Zidane mozdulattal. Matyi technikait kapott kakaskodásért az érkezőt kiállítják sportszerűtlen magatartásért. Dobunk újra, miénk a labda újra fault, újra dobunk. A végén kapunk még egy elkeseredett hármast, majd Villányi dob be négy büntetőből hármat és 92:80-ra nyerjük a mérkőzést és nem hiszünk a szemünknek. Ismét elkaptunk egy erősebb csapatot. Számunkra is nagy meglepetésre megnyertük veretlenül a tornát és ezzel az alapbajnokság (5. alapszakasz forduló és 3. Országos Főtábla fordulót követően a legjobb 16-nak) első helyén végeztünk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Lehet, hogy nem a legerősebb csapat nyert a hétvégén, de az biztos, hogy kritikus pillanatokban minden nehézségünk ellenére nekünk volt a helyén legjobban a szívünk. Végig nagy akarattal kitartással, helyenként jó játékkal játszottunk és küzdöttünk, az extrát nyújtó játékosaink mellé többen felnőttek és mentálisan erősek tudtunk lenni.

Atomerőmű SE – Vasas MKB-Euroleasing
92:80

ASE: Papp 34/9, Antóni  28/6, Meixner 13/3, Fazekas 6, Sterczer 5, cs.: Villányi 5,Szappanos 1, Gombos, Miholics,Sánta

{morfeo 158}

Az Országos döntőbe az egyik ágra az ASE- MAFC, Viharsarki Farkasok – Körmend, míg a másikra a Falco-BLF és a Vasas-Kecskemét került. Ezek közül tavasszal mindenkit legyőztünk már, csak azokat, nem akikkel nem játszottunk (BLF, Kecskemét). Ha így nézzük, akkor sem érdemtelenül végeztünk az élen.

Természetesen a kieséses döntő megint egy másik műfaj lesz, és ha nem lesz sérültünk és betegünk, akkor 50-50%-os esélyünk lesz a mérkőzéseken a csoportellenfeleinkkel szemben.

De bármi történik is ezt az eredményt már nem vehetik el tőlünk és igencsak büszkék lehetünk rá!!!

Edző: Nagy Gábor